Strona Główna EuropaNiemcy Bastei – pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej

Bastei – pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej

Sierpień 20, 2017
Bastei – pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej

Bastei to perełka Szwajcarii Saksońskiej. Z niemieckiego oznacza ona basztę, czyli potężną skałę o wysokości 190 metrów nad poziomem morza, u stóp której wybudowano piękny kamienny most. To właśnie te dwie główne  atrakcje przyciągają tu turystów i to one znajdują się na prawie każdej pocztówce. czy pamiątkowej fotce  z tego miejsca.

Jak dojechać i gdzie zaparkować?

Warto tutaj przyjechać na weekend. Bastei oddalone jest o ponad  4 godziny jazdy samochodem z Katowic, Poznania czy też Łodzi i już tylko niecałe 3 godziny drogi od Wrocławia.  Drezno czyli główne miasto regionu Saksonii leży tylko 40 kilometrów od Bastei i to właśnie tam można zorganizować sobie nocleg i przy okazji zwiedzić również tą piękną miejscowość. Po drodze warto również przemyśleć wizytę w Parku Rododendronów w Kromlau, który słynie z niezwykłego mostu nad jeziorem. Relację z tego miejsca możecie znaleźć tutaj.

Do głównej atrakcji okolicy najprostszy szlak prowadzi z hotelu Berghotel Bastei, położonego tuż przy moście na ulicy Basteistrasse. Jeżeli nie zdecydujecie się na nocleg w tym obiekcie, to tuż przed nim znajduje się sporych rozmiarów parking, na którym bez problemu można zostawić samochód za niewielką opłatą. Koszt 3 pierwszych godzin postoju to 3,5 euro. Co ciekawe jest to jedyny wydatek jaki tutaj poniesiecie. Wstęp na skały Bastei jest całkowicie bezpłatny.

Inną opcją jest dostanie się do miejscowości Rathen, położonej u stóp kompleksu skalnego w Bastei. Z tego miejsca prowadzi trudniejszy szlak, ostro pod górę z wieloma stopniami, przejście tej ścieżki zajmuje około 30 minut.

Park Narodowy Saskiej Szwajcarii – Bastei

Park Narodowy Saskiej Szwajcarii utworzony w 1990 roku, położony jest w południowych Niemczech. Graniczy z bardzo podobnym do siebie parkiem narodowym po stronie czeskiej – Czeska Szwajcaria. Saksońska część parku oferuje ponad 400 kilometrów szlaków turystycznych, 50 kilometrów tras rowerowych, a także ze względu na swoje położenie w Górach Połabskich liczne ściany wspinaczkowe, a także via ferraty. 

Do głównych atrakcji parku należą Twierdza Konigstein, Droga Malarzy i zdecydowanie najczęściej wybierane Bastei. Wszystko za sprawą pięknych formacji skalnych i przede wszystkim malowniczo zawieszonego na nich mostu. To właśnie on jest punktem docelowym każdego turysty odwiedzającego to miejsce. Zaczynając naszą wycieczkę od parkingu przy hotelu Berghotel na początku spacerujemy przez las, co jakiś czas trafiając na punkty widokowe.Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej

Dojść do mostu można na kilka sposobów. My bez większego przygotowania i planowania trafiliśmy na Schwedenlocher czyli Szwedzkie Rozpadliny. Druga część nazwy w 100 procentach oddaje charakter tego miejsca. Wąskimi korytarzami wykutymi w skałach i często po stromych schodach przedzieramy się na drugą stronę. Szlak w tym miejscu jest łudząco podobny do tego znanego nam już ze Skalnego Miasta Adrspach. Jest to chyba najmniej zatłoczony punkt na trasie do mostu.
Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii SaksońskiejBastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej

Następnie trafiliśmy za drogowskazami do wodospadu Amselfall, tutaj spotkało nas lekkie rozczarowanie bo wodospad to w istocie mały strumyczek spadający pionowo w dół. Stało się jednak coś dziwnego, pewien Niemiec podszedł do pracownika parku, rzucił mu jakąś monetę i nagle wodospad zyskał na sile, wyglądając już bardziej okazale. Jednak jakoś nie spodobała nam się opcja kontrolowania ilości wody przez pieniądze.
Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii SaksońskiejNajciekawszym miejscem w Bastei nie licząc samego mostu jest taras widokowy na skałach, pionowo zawieszonych tuż nad zakolem Łaby. Możemy z tego miejsca obserwować nie tylko samą rzekę, ale i urokliwe miasteczko Rathen, czy liczne formacje skalne takie jak: Lilienstein, Pfaffenstein. Zobaczyć można również Twierdzę Konigstein.Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej

Tuż przed wejściem na most od tej strony znajdziemy ruiny zamku Neurathen, Wstęp na ruiny jest płatny, ale zdecydowanie warto poświęcić 2 euro na to, żeby tutaj wejść.  Z samego zamku niewiele zostało, ale widok na Most Bastei i formacje skalne wokół jest niesamowity. Samo przemieszczanie się po platformach z krat jest sporym wyzwaniem dla osób z lękiem wysokości. Lepiej nie patrzcie w dół!Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii SaksońskiejNajwiększe wrażenie zrobił na nas jednak widok na kamienny most zawieszony na skałach, z górującą nad nim formacją skalną Bastei, czyli Basztą. To właśnie tej 190 metrowej skale swoją nazwę zawdzięcza cała okolica. Jest też najpopularniejszym w okolicy miejscem do tradycyjnej wspinaczki. Warto wspomnieć, że jest to najbardziej oblegane miejsce w Bastei. Jeżeli będziecie planować swój wyjazd tutaj, to w celu uniknięcia tłumów turystów polecamy wybrać się na szlak rano albo po godzinie 16.

Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej Bastei  pomysł na weekend w Szwajcarii Saksońskiej

Zobacz także