Strona Główna EuropaWłochy Costa Paradiso-Rajskie Wybrzeże

Costa Paradiso-Rajskie Wybrzeże

Styczeń 5, 2015
Costa Paradiso-Rajskie Wybrzeże

Długo zastanawiałem się nad wyborem miejsca wakacyjnego, miało być ciepło z dostępem do morza i wszystko wskazywało na to, że będzie to Malta. Przypadkiem trafiłem na tanie bilety  w  inne miejsce i bez większego namysłu kupiłem- lecimy na Sardynię! 

Jeżeli ktoś nie jest zdecydowany czy woli plażę, czy może góry – zdecydowanie powinien polecieć na Sardynię! Tutaj można połączyć je ze sobą. Wyspa nazywana jest kontynentem w miniaturze, ponieważ można tu spotkać bardzo różnorodne krajobrazy.

Dzień 1

W Cagliari wylądowaliśmy zgodnie z rozkładem o 15:30. Następnie udaliśmy się do budynku, który pełni rolę siedziby wszystkich wypożyczalni samochodowych, jakie funkcjonują na terenie lotniska. Spotkaliśmy się z małymi problemami, z powodu braku karty kredytowej. Na szczęście po dłuższej chwili udaje nam się zdobyć naszego Fiata 500.

Co do dróg – jeżeli ktoś nie czuje się pewnie za kółkiem, na Sardynii może się sporo napocić. Często drogi są bardzo kręte, prowadzą nad przepaściami, a do tego są bardzo wąskie. Krajobrazy wynagradzają jednak wszystko. Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Tego samego dnia postanowiliśmy odwiedzić Spiaggia di Porto Giunco. Po wyjechaniu z terenu lotniska, kierowaliśmy się w stronę miejscowości Villasimius.  Droga z Cagliari zajęła nam około 2 godzin. 

Zostawiliśmy rzeczy w samochodzie i szybko pobiegliśmy w stronę morza.  Dochodził już wieczór, więc byliśmy tam prawie sami. Nie mogłem się oprzeć kąpieli w morzu. Woda w idealnej temperaturze, dlatego z przyjemnością ochłodziłem się nieco po ciężkim dniu. Przy plaży na wzniesieniu zauważyć można wieżę, niestety przez problemy z wypożyczeniem samochodu nie zdążyliśmy się dostać już na szczyt, a nie chcieliśmy ryzykować zejścia po ciemku. Z okolic wieży rozpościera się piękny widok, ale to już odsyłam do google.

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Następnie musieliśmy przetransportować się z południa wyspy na północ. Trasa z Villasimius do Badesi  – gdzie wynajęliśmy apartament zajęła nam ponad 4 godziny. Na miejsce dojechaliśmy w późnych godzinach nocnych.

Uważajcie na poziom paliwa w swoich samochodach. Czasami ciężko może być z dostępem do stacji benzynowych. Spora ich część otwarte jest maksymalnie do 20. W środku dnia też można trafić na przerwę, przeważnie między 13 a 15. Niektóre stacje benzynowe oferują samoobsługowe tankowanie, nawet w godzinach nocnych z wykorzystaniem karty płatniczej, my niestety w czasie gdy potrzebowaliśmy tankować znaleźliśmy jedną taką stację- z zepsutym czytnikiem. Trochę zestresowani dojechaliśmy jednak szczęśliwie na miejsce. 

Warto dodać, że cena za litr paliwa w lipcu 2014 to 1,62 euro.

 Dzień 2

Poprzedni dzień dał nam się trochę we znaki. Dlatego zmieniamy plany. Zamiast długiej wycieczki wybieramy plażowanie na Rajskim Wybrzeżu.

Z Badesi na plażę – Spiaggia Li Cossi mieliśmy pół godziny drogi. 

Rajskie Wybrzeże to pas około 70 km linii brzegowej północnej części wyspy. Wybrzeże charakteryzuje się turkusowo-zielonym odcieniem morza, pomarańczowymi i czerwonymi granitami oraz wiecznie zieloną, gęstą roślinnością śródziemnomorską.

Na plażę nie dojedziemy samochodem. Zostawiamy go na uliczce w miejscowości Costa Paradiso i spacerujemy szlakiem prowadzącym do plaży. 

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

 Droga na szczęście jest utwardzona i nie mamy większych problemów z jej pokonaniem. Niektórzy dawali radę nawet w klapkach 🙂

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Plaża jest wciśnięta miedzy skały – co ciekawe jest piaszczysta, a samo zejście do morza jest już kamieniste. Najpiękniejsze miejsce do podziwiania uroku plaży to szczyt wzniesienia, które musimy pokonać idąc tutaj z parkingu. Niestety trafiamy na spory ruch na plaży, no ale czego się spodziewać w lipcu na Sardynii. 

Słońce było tego dnia niesamowicie ostre i o godzinie 15, większość z nas wyglądała już jakby przysnęła na solarium. Spaleni, ale zadowoleni uznajemy Spiaggia Li Cossi za najpiękniejszą plaże na całej wyspie.

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Costa Paradiso Rajskie Wybrzeże

Obiady czasami gotowaliśmy sobie sami, a czasami jedliśmy na mieście. Zakupy polecam robić w sklepie LD Market- jeden z tańszych marketów na wyspie. Podam kilka przykładowych cen z wyspy: 4 bułki około 1,3€, batony 1€, olej 0,7€, ryż 1€, pomidory kg 1€, melon kg 0,80€, banany kg 0,90€, winogrona kg 1,20€, parówki 800g 3€, mozzarella 1€, szynka w paczce 120g 1,30€, pepsi 500ml 0,50€, muffinki 300g 0,70€, croissanty 300g 1,10€, piwo Carintia 0,49€, wino od 3€, mięso wieprzowe, drobiowe kg od 6€, papierosy-paczka ok. 5€.

Zobacz także