Strona Główna EuropaWłochy Florencja – stolica Toskanii

Florencja – stolica Toskanii

Marzec 1, 2017
Florencja – stolica Toskanii

Florencja – stolica Toskanii, przez wielu uważana za najpiękniejsze miasto nie tylko w regionie, ale i w całych Włoszech. Obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki po środkowej Italii. 

Florencja słynie ze wspaniałej architektury, a także z licznych dziel sztuki. To właśnie stąd pochodzi słynny włoski poeta Dante Alighieri, a sporą część swojego życia spędził tutaj Michał Anioł. Miasto podziwiać mogliśmy również w  kilku współczesnych filmach – między innymi w mrocznym Hannibalu z Anthonym Hopkinsem, czy też w ekranizacji powieści Dana Browna pod tytułem „Inferno”.

Florencja jest również miejscem, w którym żył jeden z najwybitniejszych filozofów w historii – Niccolo Machiavelli, twórcy makiawelizmu, czyli doktryny politycznej, mówiącej o tym, że najważniejszym celem jest racja państwa, którą osiągnąć można również przy pomocy okrucieństwa i podstępu. Polityczne tłumaczenie hasła – „cel uświęca środki”.

Do celu dojeżdżamy w godzinach popołudniowych. Samochód parkujemy całkowicie za darmo pod kościołem San Minato al Monte.

Florencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii

Wchodzimy do środka, jednak prawdziwym celem naszej wizyty na wzgórzu San Miniato jest plac Michała Anioła, skąd rozpościera się najpiękniejsza panorama miasta. Florencja z kilkoma charakterystycznymi punktami u stóp Apeninów robi na nas ogromne wrażenie.

Florencja  stolica ToskaniiFlorencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii

Florencja  stolica Toskanii

Florencja uznawana jest wśród turystów za miasto zakochanych. Co ciekawe według danych opublikowanych przez władze miasta, stało się ono raczej stolicą samotników. Spośród 366 tysięcy osób zamieszkałych tutaj, aż 90 tysięcy żyje w gospodarstwach jednoosobowych i tylko 1/3 stanowią osoby w podeszłym wieku.

Florencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii

Po nacieszeniu oka widokami spacerujemy w stronę Ponte Vecchio czyli Starego Mostu. Wiadukt powstał w XIV wieku i początkowo wykonany był z drewna, jednak w wyniku kilku powodzi kilka razy musiał być rekonstruowany, by przybrać obecną – czwartą już formę.

Most pierwotnie wykorzystywany był przez rzeźników, handlarzy ryb, a także garbarzy, którzy sprzedawali na nim swoje wyroby. W wyniku decyzji księcia Ferdynanda I Medyceusza, zastąpieni zostali oni przez jubilerów, czym zyskał sobie przydomek „Mostu Złotników”.

Florencja  stolica Toskanii

Most Złotników łączy dwie części miasta podzielone przez rzekę Arno. Ten niepozorny pływ w historii istnienia miasta doprowadził do kilku poważnych powodzi – w tym w listopadzie 1966 roku rzeka spowodowała jedną z najczarniejszych klęsk żywiołowych w historii Florencji. Po potężnych opadach deszczu Arno wystąpiła z brzegów. a jej trzymetrowe fale, dokonały totalnego spustoszenia w mieście. Powódź pochłonęła ponad 100 istnień ludzkich. Woda uszkodziła wielkie zbiorniki z zapasami ropy naftowej, która w połączeniu z błotem niesionym przez fale zniszczyła ogromne ilości spuścizny kulturalnej zebranych w mieście, w tym dziel sztuki, książek i zabytków.

Florencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii

W sąsiedztwie Ponte Vecchio znajdziemy Palazzo Pitti. Budowę renesansowego pałacu rozpoczęto w w 1458 roku i na skutek śmierci właściciela w 1472 przerwano. Przez prawie 80 lat budynek stał nieukończony i niezagospodarowany, do czasu wykupienia go przez florenckich Medyceuszy, którzy dokończyli budowę, delikatnie zmieniając koncept, organizując tutaj oficjalną rezydencję panujących w Wielkim Księstwie Toskanii. Obecnie budynek to największy kompleks muzealny w mieście, możemy w nim podziwiać między innymi dzieła malarskie Rafaela.Florencja  stolica Toskanii

Po drugiej stronie rzeki Arno, przy placu Signore stoi dawny ratusz miejski. Palazzo Vecchio pełniący niegdyś rolę siedziby rady miejskiej, został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, wraz z przylegającą do niego 94 – metrową wieżą, na której znajduje się taras widokowy. 

Sam Piazza della Signoria powstał dzięki wyburzeniu domów gibelinów pierwotnie zajmujących miejsce placu. Obecnie znaleźć tam możemy kilka pomników w tym kopię pomnika Dawida autorstwa Michała Anioła, czy też fontannę Neptuna.Florencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii

Po kilku minutach spaceru docieramy na Plac św. Krzyża, gdzie znajdujemy jedną z ważniejszych świątyń franciszkańskich we Włoszech – Basilica di Santa Croce. Gotycka świątynia zbudowana dzięki wykorzystaniu majątku zebranego w czasie wypraw krzyżowych. Wewnątrz znajdziemy wiele wspaniałych dzieł – między innymi freski przedstawiające Legendę o św. Krzyżu. Bazylika mniejsza, często nazywana jest również Panteonem, z racji tego, że jest miejscem pochówku wielu osobistości Florencji. Najsłynniejsze pochowane wewnątrz Kościoła św. Krzyża osoby to Niccolo Machiavelli, Michał Anioł, Dante Alighieri, a także żona i córka Józefa Bonaparte – króla Neapolu, starszego brata dobrze wszystkim znanego cesarza Napoelona.

Florencja  stolica Toskanii

Niestety wieczorem zaczyna padać deszcz, uciekamy więc w stronę samochodu, na szczęście deszcz nie jest mocny i udaje nam się zrealizować plan na wieczór, czyli włoskie piwo z widokiem na miasto.

Florencja  stolica Toskanii

Drugi dzień naszego pobytu w mieście zaczynamy od wizyty na Placu Republiki – Piazza della Repubblica, powstałego w wyniku wyburzenia slumsów, getta żydowskiego,  a także starego targu.

Florencja  stolica Toskanii

Powoli zmierzamy do zdecydowanie najsłynniejszej atrakcji Florencji – katedry Santa Maria del Fiore, zwanej przez Włochów Il Duomo.  Budowa Katedry Matki Boskiej Kwietnej rozpoczęła się  w 1296 roku, a ukończona została dopiero w 1887! Budowana co prawda etapami,  z licznymi przerwami, wielokrotnie przebudowywana poprzez zmiany koncepcji przez kolejnych architektów prowadzących budowę, ukończona została wreszcie po 591 latach budowy. Fasada zewnętrzna katedry wykonana jest z trzech gatunków marmuru: białego, zielonego i różowego, które sprowadzane były z różnych regionów Włoch.

Zdecydowanie najokazalej prezentuje się Kopuła katedry, która osiąga wysokość 154 metrów. Cała świątynia jest imponujących rozmiarów- długość kościoła to 153 metry, szerokość to 90 metrów. Il Duomo jest miejscem, w którym podziwiać możemy wiele wspaniałych dzieł sztuki, tutaj nie ma co się rozpisywać, to miejsce po prostu trzeba zobaczyć!

Florencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii Florencja  stolica Toskanii

Podsumowując Florencja nie zrobiła na nas takiego wrażenia jak chociażby Wenecja, jest natomiast miejscem obowiązkowym do odwiedzenia w czasie podróży po północnej części kraju i nie żałujemy żadnej chwili spędzonej w tym mieście. Nie dopisała jedynie pogoda – zimno i pochmurno. Wiele miejsc we Florencji nas rozczarowało, ale trafiliśmy również w takie miejsca, które powalają na kolana – szczególnie Katedra Santa Maria del Fiore, a także punkt widokowy na Placu Michała Anioła.

Zobacz także