Strona Główna AzjaZEA Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa

Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa

Kwiecień 14, 2016
Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa

Na koniec naszej przygody z Dubajem, zaplanowaną mamy wizytę w punkcie, którego po prostu nie można ominąć będąc w mieście. Miejscem tym jest najwyższy na świecie drapacz chmur – Burj Khalifa.

Chcąc dostać się w pobliże wieżowca samochodem, najwygodniej zaparkować w Dubai Mall. My zostawiliśmy tutaj samochód na dobre 9 godzin i nie zapłaciliśmy za to ani złotówki. Warto pod uwagę wziąć fakt, że jest to największe centrum handlowe świata, o powierzchni ponad 112 hektarów. Dlatego spacer z parkingu do wyjścia zajmuje nam ponad 20 minut.

Dubai Mall można potraktować również jako atrakcję turystyczną. Oprócz ekskluzywnych sklepów, trafić tutaj możemy na ogromne akwarium, z ponad 33 tysiącami okazów, które porozmieszczane są w akwariach o łącznej pojemności ponad 10 milonów litrów wody.Najwyższy budynek świata  Burj KhalifaW centrum handlowym, położonym w mieście na środku pustyni, niczym dziwnym jest też pełnowymiarowe lodowisko…Najwyższy budynek świata  Burj KhalifaSporą atrakcją umilającą pobyt w centrum handlowym, szczególnie panom czekającym na swoje drugie połówki jest 150- metrowa fontanna.Najwyższy budynek świata  Burj KhalifaGdy wreszcie udaje nam się wydostać na zewnątrz, w twarz uderza nas podmuch gorąca a naszym oczom ukazuje się taki oto widok.Najwyższy budynek świata  Burj KhalifaBurdż Chalifa to obecnie najwyższy budynek świata. Jego wysokość to 829 metrów. Budowa wieżowca rozpoczęła się w 2004 a zakończyła w 2009 roku. Do użytku przeznaczone są 163 piętra, 11 z nich jest siedzibą luksusowego hotelu Armani. Podobno wieżowiec dostrzegalny jest z odległości 95 kilometrów.. Postanawiamy pospacerować wokół sztucznego jeziora zbudowanego wokół drapacza chmur- Burj Khalifa Lake.

Warto zaznaczyć, że budowie wieżowca towarzyszyły liczne przeszkody. Pierwszym problemem stali się budowlańcy, którzy zastrajkowali domagając się wyższych zarobków, przy okazji dokonując strat na ponad 20 mln dolarów. Kolejny kłopot przyszedł wraz z wielkim kryzysem gospodarczym, kiedy to władze Dubaju musiały zgłosić się do władcy sąsiedniego emiratu, a zarazem prezydenta całego kraju o pożyczkę. W ramach spłaty i podziękowania za pożyczkę, nazwa wieżowca została zmieniona z Burj Dubai na Burj Khalifa, od nazwiska prezydenta.
Najwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaPo obejściu sztucznego zbiornika wzdłuż i wszerz wracamy do centrum handlowego, żeby odebrać nasze bilety na taras widokowy. Wbrew temu co myślałem przygotowując się do wyjazdu punkt widokowy nie jest położony na samym szczycie wieży, a na jego 124 piętrze – czyli mniej więcej na 550 metrze. Oczywiście jest też wersja bardziej ekskluzywna, ale koszty takiej przyjemności nie są do przyjęcia dla przeciętnego Kowalskiego.

Od samego początku miałem spory dylemat, czy odwiedzić to miejsce za dnia, czy też nocą. Idąc za doświadczeniem z USA, zdecydowałem, że kupimy nieco droższe bilety na tzw. godziny szczytu. Bilet na taras widokowy At the Top to koszt 125 AED, natomiast wstęp w godzinach premium to 200 AED. Dzięki temu bilecikowi, możemy podziwiać Dubaj z wysokości ponad pół kilometra zarówno w dzień jak i w nocy. A przy okazji mamy możliwość zobaczenia z tego miejsca również zachodu słońca. Warto dokonać rezerwacji biletu przez internet, przynajmniej na miesiąc przed podróżą. W innym przypadku jeżeli dobrze pójdzie słono przepłacimy, w gorszej wersji możemy podziwiać Dubaj z góry jedynie dzięki zdjęciom znalezionym w sieci. 

Warto również dodać kilka słów na temat windy, którą dostaniemy się na taras widokowy. Jest to 3 najszybsza winda na świecie o prędkości maksymalnej 36 km/h lub 600 metrów na minutę. Czas wjazdu z piętra 0 na 124 poziom to mniej niż jedna minuta!Najwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaCzas jaki mamy na szczycie jest nielimitowany, natomiast będąc szczerym nie ma tam nic takiego, co skłoniłoby nas do siedzenia tam dłużej niż wymaga tego obejście tarasu dokoła w celu zobaczenia każdej strony miasta. Nam do Zachodu słońca czas zleciał, a później już tylko czekaliśmy zniecierpliwieni na zapadnięcie zmroku, żeby zobaczyć jak „Kwiat Pustyni” prezentuje się w nocnej iluminacji.

Na zdjęciu poniżej słynny archipelag „The World”. To ponad 300 sztucznie usypanych wysp, które z lotu ptaka wyglądają jak mapa świata.Najwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaGdybym miał wybrać kiedy panorama miasta zrobiła na mnie większe wrażenie, bez wahania wybrałbym noc.

Na koniec dnia zaplanowaliśmy sobie jeszcze jedną atrakcję związaną z Burj Khalifą – pokazy ogromnych fontann na sztucznym zbiorniku Burj Khalifa Lake. Przedstawienia muzyki, światła i wody rozpoczynają się co pół godziny od 18 i w dni powszednie trwają do 22, natomiast w weekendy aż do 23.

Na długości 275 metrów fontanny oświetlanej przez 6600 światełek, 83 tysiące litrów wody wyrzucane w powietrze w każdej chwili, osiągając maksymalną wysokość ponad 152 metrów! W połączeniu z muzyką i światłem, tańczące fontanny zrobią wrażenie na każdym obserwującym.Najwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaNajwyższy budynek świata  Burj KhalifaPodsumowując – miasto, w którym wszystko musi być największe i najdroższe spędziliśmy bardzo intensywne 3 dni.  To wystarczająca ilość czasu na zwiedzenie miasta w dość szybkim tempie, niestety zabrakło nam czasu na skorzystanie z wielu atrakcji jakie oferuje Dubaj – takie jak na przykład największe parki wodne, czy też wycieczka poza miasto na pustynię. No i niestety trafiliśmy na remont Jumeirah Beach Park z piękną panoramą linii wieżowców. Może następnym razem? Bo następny raz na pewno kiedyś nastąpi, w końcu miasto cały czas się rozbudowuje i kto wie czym będzie mogło zaskoczyć turystów za kilka lat?

Zobacz także