Strona Główna EuropaWęgry Perła Dunaju- Budapeszt

Perła Dunaju- Budapeszt

Październik 2, 2014
Perła Dunaju- Budapeszt

Kilka lat temu upadłość ogłosił węgierski przewoźnik Malev. Postanowiły to wykorzystać dwie tanie linie lotnicze, czyli Ryanair oraz Wizzair. Konkurencja między nimi o zdobycie węgierskich pasażerów wpłynęła bardzo dobrze na ceny lotów. Skorzystałem z oferty Wizzaira. Do Warszawy z Katowic tanio można się dostać Polskim Busem.

Z lotniska do centrum Budapesztu dojedziemy autobusem nr 200E, który wyjeżdża z obu terminali na stację Kobanya Kispest. Tam można się przesiąść na metro, którym dojedziemy bez problemu w dowolne miejsce w Budapeszcie. Wychodząc ze stacji Kobanya Kispest wejdziemy do wielkiego centrum handlowego. W centrum znajduje się Tesco, warto zrobić tutaj jakieś spożywcze zakupy.

Noclegi rezerwowałem poprzez portal wimdu.com, korzystając z kodów rabatowych, które serwis dość często rozdaje, zbijam cenę o 40 euro względem pierwotnej kwoty. 2 noce dla 2 osób, mamy za 26 euro. Nasz hostel znajdował się około 100 metrów od budynku Parlamentu, jednak kiedy tam dotarliśmy, okazało się, że ktoś popełnił błąd i mają overbooking. Na szczęście wiedzieli o tym już przed naszym przyjazdem i mieli przygotowaną dla nas alternatywę. Zaproponowano nam prywatne mieszkanie, w okolicy Synagogi- pokój, kuchnia, łazienka. Powiedziałem, że zanim się zgodzę, chciałbym zobaczyć to mieszkanie. Tak więc miły pan, brat właściciela hotelu pojechał z nami komunikacją miejską do mieszkania, po drodze opowiadając wiele ciekawych rzeczy o mieście i kraju.  Mieszkał przez ponad pół roku w Krakowie, dzięki temu dość sporo wie na temat Polski. Apartament okazał się świetny, zdecydowanie lepsza opcja niż nocleg w hostelu.

Z samego rana wyruszamy zwiedzać miasto, niestety całe niebo pokryte jest chmurami. Wsiadamy do metra i jedziemy w kierunku Parlamentu. Po wyjściu ze stacji odzyskujemy nadzieję na fajną pogodę. Podziwiamy budynek Muzeum Etnograficznego, pomnik Lajosa Kossutha i idziemy odebrać bilety na tour po parlamencie. Warto sobie wcześniej zarezerwować miejsca. Kobieta w kolejce przede mną została odesłana z kwitkiem z powodu wyprzedanych biletów- my na szczęście mamy rezerwację. Tour jest darmowy dla obywateli Unii Europejskiej, za okazaniem dokumentu. Nie ma niestety przewodnika w języku polskim, dlatego korzystamy z angielskiego.

Perła Dunaju Budapeszt

Do zwiedzania przeznaczona jest tylko jedna część Parlamentu, druga natomiast jest wykorzystywana przez węgierskich polityków. Pani przewodnik zapewniała, że druga część jest odbiciem pierwszej i wygląda tak samo. Wnętrze parlamentu jest imponujące, podziwiać można między innymi Koronę Świętego Stefana, która jest najważniejszym symbolem narodowym Węgier. W jej imieniu każdy król wydawał rozkazy. Korona jest strzeżona przez 4 uzbrojonych gwardzistów.

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

 Po opuszczeniu budynku Parlamentu, spacerujemy wzdłuż Dunaju, w kierunku Mostu Łańcuchowego. Po drodze mijamy pomnik, który oddaje cześć Żydom poległym w Budapeszcie, w czasie trwania II Wojny Światowej.

Perła Dunaju Budapeszt

Pomnik jest dość oryginalny, są to buty rozmieszczone na promenadzie wzdłuż rzeki. Przed wejściem na Most podziwiamy jeszcze Greesham Palace, obecnie mieści się w nim hotel.

Perła Dunaju Budapeszt

Przechodzimy przez Most Łańcuchowy na drugą stronę Dunaju. Most ten, był pierwszym połączeniem leżących po dwóch stronach rzeki Budy i Pesztu. Wycofujące się wojska niemieckie wysadziły most w czasie II wojny światowej, odbudowany został w 1949 roku.

Perła Dunaju Budapeszt

Tuż po przejściu na drugą stronę mostu czyli do części Budapesztu zwanej Buda, po lewej znajduje się kasa do kolejki Budavari Siklo na Wzgórze Zamkowe.

Perła Dunaju Budapeszt

Ze wzgórza mamy świetny widok na cały Peszt- Dunaj, Parlament, Most Łańcuchowy, a także Bazylikę św. Stefana.

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

Po lewej stronie od wyjścia z kolejki znajduje się Zamek Królewski, natomiast po prawej stronie można podziwiać Pałac Prezydencki.

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

 Nie zwiedzamy żadnego z muzeów, podziwiamy widoki i spacerujemy w kierunku Baszty Rybackiej. Odległość nie jest zbyt duża, więc dość szybko dostajemy się pod Kościół Macieja, tj. na Plac Trójcy Świętej, na którym znajduje się Kolumna Morowa.

Perła Dunaju Budapeszt

Postanawiamy nie zwiedzać wnętrza kościoła, wchodzimy za to na Basztę Rybacką- koszt to 300 HUF, bilet studencki.

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

Baszta Rybacka to fantastyczny punkt widokowy na Parlament. Mieści się w niej również ekskluzywna restauracja.

Perła Dunaju Budapeszt

Po całym dniu spacerowania po mieście, widząc Wzgórze Gellerta, byliśmy blisko podjęcia decyzji o odpuszczeniu sobie spaceru na szczyt. Przypominamy sobie jednak zdjęcia, widziane przed podróżą w sieci i postanawiamy wejść. Wchodziliśmy od strony Mostu Wolności, wejście znajduje się naprzeciw Hotelu Gellert.

Perła Dunaju Budapeszt

Na początku szlaku warto odbić w prawo, znajduje się tam kościół w jaskini- Cave Church. Przed wybudowaniem w jaskini kościoła-zamieszkiwał ją Święty Iwan, który podobno uzdrawiał ludzi.

Perła Dunaju Budapeszt

Spacer na szczyt wcale nie jest taki męczący, na jaki z dołu może wyglądać. Po chwili dochodzimy do Cytadeli, która znajduje się na samym szczycie wzniesienia. Widoki są fantastyczne, warto się trochę zmęczyć, żeby tutaj wejść.

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

Wieczorem decydujemy się zaliczyć spacer wzdłuż Dunaju. Budapeszt nocą robi wrażenie! Najpiękniej prezentują się: Most Łańcuchowy, Wzgórze Zamkowe czy Parlament. Mimo stosunkowo wysokiej temperatury warto ubrać się ciepło na taki spacer, ponieważ nad rzeką mocno wieje.

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

 Rano po przebudzeniu, szybko pakujemy swoje rzeczy i wyruszamy na dalsze zwiedzanie Budapesztu. Mniej więcej o 14, będziemy musieli już wsiąść w metro w kierunku lotniska.

Zwiedzanie rozpoczynamy od Wielkiej Synagogi, którą mieliśmy naprzeciw naszego mieszkania. Niestety nie dane nam było wejść do środka, było jeszcze zbyt wcześnie, a my nie mogliśmy czekać na otwarcie, inne atrakcje czekały.

Perła Dunaju Budapeszt

Spacerujemy więc w kierunku Bazyliki św. Stefana. Nie jest to zbyt daleko. Ogólnie odległości w Budapeszcie między głównymi atrakcjami są niewielkie, dlatego polecam zwiedzać to miasto spacerem. Trasę umilamy sobie zakupionymi w piekarni smakołykami. Świeże donuty, pączki- niebo w gębie! Po chwili osiągamy nasz cel. Bazylika jest ciekawym budynkiem, jednak nie robi na nas wielkiego wrażenia na tle pozostałych atrakcji miasta. Wejście do środka kosztuje nas „co łaska”.Przy koszyku z datkami czuwa jeden z księży, nie wpuszczając nikogo bez wspomożenia kościoła.

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

 Od Bazyliki pospacerowaliśmy w stronę Węgierskiej Opery Państwowej, gdzie od razu byliśmy zapraszani do wzięcia udziału w koncertach. My jednak tylko przechodzimy, żeby dostać się do metra, które zawiezie nas na Plac Bohaterów.

Warto przejechać się tą linią metra, odwiedzając kilka zabytkowych stacji. Wysiadamy na Placu Bohaterów- Hosok Tere. Najważniejszym punktem placu jest Pomnik Tysiąclecia. Powstał z okazji 1000 rocznicy powstania państwa Węgierskiego.

Perła Dunaju Budapeszt

Przechodząc za pomnik, możemy podziwiać Zamek Vajdahunyad, znajdujący się nad stawem Varosliget. Zamek to zlepek budynków historycznych, ważnych dla historii Węgier. Wstęp na teren zamku jest bezpłatny. Odpoczywamy chwilę na ławkach nad stawem, podziwiając zamek.

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

Perła Dunaju Budapeszt

Ostatnim miejscem, które mieliśmy zobaczyć w Budapeszcie były łaźnie Szechenyi. Trochę żałuję, że nie byliśmy tutaj dłużej, żeby móc z nich skorzystać.

Przy łaźniach znajduje się restauracja, gdzie posilamy się przepyszną zupą gulaszową i kosztujemy węgierskiego piwa.

Perła Dunaju Budapeszt