Strona Główna San Marino San Marino – najstarsza republika świata

San Marino – najstarsza republika świata

Wrzesień 18, 2016
San Marino – najstarsza republika świata

Mając na Bucket List odwiedzenie wszystkich państw w Europie, podczas podróży po północnej części Włoch, nie mogliśmy odpuścić odwiedzin w San Marino – trzeciego od końca pod względem wielkości kraju w Europie. Państwo o powierzchni 61,2 km² – dla porównania: Warszawa 517 km², Katowice 164,7 km². Kraj, który w Polsce słynie głównie z fatalnej drużyny narodowej w piłce nożnej, w której gra tylko 2 profesjonalnych piłkarzy – obaj występują w lidze włoskiej, odpowiednio na czwartym i piątym poziomie rozgrywkowym. To właściwie wszystko co wiedzieliśmy o San Marino przed przybyciem tutaj.

Dojeżdżając do malutkiego państewka od strony Bolonii trafiamy na niezły widok na wzgórze, na którym położone jest San Marino. Wystarczyło zaparkować przed salonem samochodowym, przeskoczyć 4 pasy drogi, a następnie wspiąć się na skarpę i naszym oczom ukazuje się panorama państwa.

Na Monte Titano dostać można się na kilka sposobów. Pod same zamki prowadzi droga, a na szczycie znajduje się kilka stosunkowo niedrogich parkingów – 1,5 euro za godzinę. Drugą, dość popularną wśród turystów opcją jest kolejka linowa o długości 1,5 kilometra. Bilety można zakupić w kasie przy dolnej stacji kolejki w cenie 2,80 w jedną stronę i 4,5 euro w dwie strony. My zdecydowaliśmy się na wjazd samochodem i zostawienie samochodu na parkingu przy Drugiej Wieży. Nie żałujemy tej decyzji, ponieważ widoki z góry są fantastyczne i nie brakowało nam przejażdżki kolejką.

San Marino  najstarsza republika świataSan Marino  najstarsza republika świata

Główne trakcje turystyczne republiki znajdziemy na wzgórzu Monte Titano. Jest to najwyższy szczyt San Marino, o wysokości  739 metrów nad poziomem morza, należącym do pasma Apeninów. Obowiązkowe moim zdaniem do zobaczenia miejsca to przede wszystkim trzy słynne wieże.

Pierwszą z nich jest wieża zamkowa La Rocca o Guaita nazywana również Prima Torre, czyli Pierwsza Wieża. Twierdza zbudowana została w XI wieku, a swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie mającej miejsce w XV wieku. Wieża postawiona jest bezpośrednio na skałach bez fundamentów. Obecnie zabytek jest odrestaurowany i udostępniony dla turystów.

San Marino  najstarsza republika świataSan Marino  najstarsza republika świataSan Marino  najstarsza republika świata

Na terenie Zamku Guaita zobaczyć można również kapliczkę pod wezwaniem św. Barbary, jednak moim zdaniem najlepsze w tym miejscu są przepiękne panoramy z licznych tarasów widokowych położonych w okolicach murów.

San Marino  najstarsza republika świataSan Marino  najstarsza republika świataSan Marino  najstarsza republika świataSan Marino  najstarsza republika świata

Moim zdaniem zdecydowanie największą atrakcją San Marino, jest pokonanie trasy z Zamku La Rocca o Guaita w kierunku Zamku La Cesta o Fratta. Podczas takiego spaceru możemy podziwiać piękne panoramy obu zamków. Na początek obracamy się za siebie i oglądamy  Zamek Guaita.

San Marino  najstarsza republika świata

Idąc dalej zbliżamy się do drugiego i moim zdaniem ładniejszego zamku Castillo La Cesta o Fratta, inaczej zwanego Seconda Torre czyli Druga Wieża. Historia twierdzy sięga starożytności, mieściła się tu bowiem rzymska strażnica. Pierwsze dokumenty historyczne, zawierające informacje na temat budowli pochodzą z XIII wieku. Obecnie ściany budynku są domem dla Muzeum Starej Broni powstałym w 1956 roku. 

San Marino  najstarsza republika świataSan Marino  najstarsza republika świataSan Marino  najstarsza republika świataSan Marino  najstarsza republika świata

Po zwiedzeniu największych atrakcji, czyli wież na Monte Titano przyszedł czas na krótki spacer po starówce. Większość budynków została wykonana z kamienia, a uliczki są bardzo wąskie.

San Marino  najstarsza republika świata

Po kilku minutach dochodzimy do Piazza della Liberta, na którym podziwiać możemy Statuę Wolności. Głównym budynkiem placu jest wzniesiony w XIV wieku Palazzo Pubblico czyli Ratusz Miejski, będący siedzibą rządu Republiki. W pałacu znajduje się 60- osobowa Sala Rad, Sala Głosowań, a także Sala Zgromadzeń.

San Marino  najstarsza republika świata

W niedalekiej odległości od placu z ratuszem miejskim znajdziemy wzniesioną w 1838 roku, w stylu neoklasycystycznym Bazylikę świętego Maryna – legendarnego założyciela, a także patrona San Marino. W Bazylice znajdują się jego relikwie. Według historii św. Maryn w czasie prześladowań religijnych uciekł na Górę Tytana, gdzie założył swoją pustelnię a następnie wzniósł Kościół św. Piotra, który przylega do obecnej bazyliki z jej prawej strony.

San Marino  najstarsza republika świata

Na zwiedzanie San Marino poświęciliśmy zaledwie 3,5 godziny, jednak zdążyliśmy w tym czasie na spokojnie pospacerować po Monte Titano, zobaczyć starówkę, podziwiać przepiękne widoki i odwiedzić jeden z licznych sklepów w poszukiwaniu wina i czekolady. San Marino uważane jest również za jedno z lepszych miejsc do robienia zakupów ze względu na to, że republika jest strefą wolnocłową.

Podsumowując – San Marino nas oczarowało. Urzekło swoim klimatem, zamkami położonymi na szczycie Monte Titano, a przede wszystkim pięknymi widokami z tarasów na okolice. Malutka Republika zdecydowanie jest warta odwiedzenia i naszym zdaniem bije na głowę kilka dużo bardziej popularnych (przereklamowanych) wśród turystów miast w regionie.